Akcja sprzątania swiata - Wrocław

W dniu 15 września 2006 w ramach akcji Sprzątania Świata Kobę-Zakład nr 5 odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żernikach Wrocławskich.

O godzinie 9 przyszła grupa sześćdziesięciorga dzieci klas 1-3 . Po krótkim wstępie, rozmawialiśmy o aluminium i odzysku puszek Al. przez firmę Koba, dzieci zwiedziły zakład. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sprasowane kostki wypychane przez prasę i urządzenie skanujące, przez które przeskanowały mnóstwo puszek pustych i z zawartością np. długopisem. Na zakończenie wizyty dzieci dostały po drobnym upominku z logo Koby: magnesiki na lodówkę i długopisy. Kolejna grupa dzieci w ilości czterdziestu przybyła do naszego zakładu o godzinie 11. Były to dzieci klas starszych 4-6 tej samej Szkoły Podstawowej. Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie zakładu dzieci chciały dowidzieć się min. Skąd biorą się tak duże ilości zużytych puszek i gdzie właściwie one trafiają. Zaskoczeniem również było odkrycie przez dzieci że puszki składają się z dwóch części: wieczka i korpusu. Po zwiedzaniu zakładu, oglądaniu pracy całej linii sortującej puszki, hałd puszek i sprasowanych kostek, dzieci odwiedziły sąsiadującą z Zakładem małą odlewnie, gdzie oglądały odlewanie elementów z roztopionego aluminium.

Po wizycie w Kobie dzieci udały się na sprzątanie okolicznych terenów zaopatrzone w worki i rękawice. Dla najlepszych zbieraczy odpadów przewidzieliśmy niespodzianki smycze i notesiki z logo Koby. Odwiedziła nas również pani redaktor z "Ekspresu wrocławskiego".

Anna Sowa-Staszałek