I Krakowski Festiwal Piwa

W dniach 23-25 maja na Błoniach Zabierzowskich przy ul. Kmity w gminie Zabierzów odbył się I Krakowski Festiwal Piwa, którego motywem przewodnim było tradycyjne browarnictwo. Jak podają organizatorzy, ponad 12 000 uczestników Festiwalu miało możliwość skosztowania ponad 600 gatunków piw regionalnych z Polski i z zagranicy. Wydarzeniu towarzyszyły liczne koncerty, konkursy na najlepsze piwa domowe oraz rzemieślnicze, pokazy warzenia piwa oraz warsztaty kulinarne. 

Ważnym elementem wydarzenia była zorganizowana specjalnie na tą okazję edukacyjna „Ekostrefa z Kobą”, w której odbywały się zabawy oraz konkursy ekologiczne dla dzieci, których na Festiwalu pojawiło się prawie 500. Młodzi ekolodzy mogli popróbować swoich sił w kilku konkurencjach, których motywem przewodnim była segregacja odpadów. 

Do wyboru były następujące konkurencje: slalom z puszką, toczenie pustej kegi, bieg w worku, rzucanie pustą puszką do celu, napełnianie „Megapuszki” pustymi butelkami i puszkami, budowanie zamka z pustych puszek. Wszystkie konkurencje zorganizowane zostały przy wykorzystaniu pustych puszek oraz butelek przyniesionych na Festiwal przez uczestników, bądź też pozyskanych podczas Festiwalu. Konkursy miały na celu uświadomienie młodym osobom, jak ważna jest segregacja odpadów. Wszyscy uczesnicy konkursów i segregacji otrzymywali w nagrodę za przyniesione odpady słodycze, natomiast osobo, które  wzięły udział we wszystkich przygotowanych dyscyplinach, organizatorzy przyznawali Dyplomy Młodego Ekologa, który podczas trzech dni Festiwalu rozdano 476.