Światowy Dzień Dziecka w Zabierzowie

W dniach 31 maja – 1 czerwca po raz pierwszy zorganizowany został w Zabierzowie na Błoniach Zabierzowskich Światowy Dzień Dziecka. Impreza o szczytnym celu – zbiórce charytatywnej na rzecz oddziału onkologii Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu oraz dwójki potrzebujących dzieci zamieszkujących Gminę Zabierzów, przyciągnęła w majowo-czerwcowy weekend blisko 6000 osób.

Podczas dwudniowej imprezy dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w blisko 100 różnych atrakcjach przygotowanych specjalnie na tą okazję. Bogaty program rozrywek uzupełniały występy sceniczne artystów: Aidy, Klauna Felixa, Rapujących Bliźniaków Bross czy Teatru Gry Wstępnej.   

Także specjalnie z okazji dnia dziecka na Zabierzowskich Błoniach stanął RoKOBAtek – wysoka na prawie 2 metry postać robota wykonana w całości z odpadów. Zadaniem osób zgromadzonych wokół RoKOBAtka było stanięcie do udziału w szeregu konkursów, których finalnym efektem było „nakarmienie” RoKOBAtka odpadami przeznaczonymi do recyklingu – puszkami oraz plastikowymi butelkami, które można było zarówno przynieść ze sobą z domu, bądź też pozyskać na terenie imprezy. Wszystkie konkursy oparte były o założenie promowania wśród najmłodszych pozytywnych nawyków do recyklingu. Każdy uczestnik ekozabaw otrzymywał w zamian za „nakarmienie” RoKOBAtka odpadami słodycze, a za ukończenie wszystkich przygotowanych konkursów – dyplom Młodego Ekologa, których organizatorzy imprezy rozdali przez dwa dni 1013.

Oprócz ekozabaw, młodzi uczestnicy Światowego Dnia Dziecka w Zabierzowie mogli zobaczyć przygotowane specjalnie na tą okazję interaktywne ekoprzedstawienie o recyklingu w wykonaniu Teatrzyku Czkawka. Każdego dnia imprezy przedstawienie obejrzało po ok. 300 osób.