KTO NIE PRZYNIESIE - ODPADA! OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA OPAKOWAŃ 18.05.2013

 

 

 

KTO NIE PRZYNIESIE - ODPADA!

OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA OPAKOWAŃ

Już w najbliższą sobotę – 18 maja br., w godz. 10.00 - 18.00 – w 14 miastach Polski odbędzie się IV edycja EkoAkcji pod hasłem „Kto nie przyniesie - odpada”. Ta ogólnopolska akcja społeczna, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia, ma na celu promocję recyklingu i segregacji opakowań wśród polskich konsumentów.  Zbiórkę opakowań organizują wspólnie 3 firmy - Tesco Polska, Carlsberg Polska i Coca-Cola HBC Polska. Merytoryczny patronat nad akcją tradycyjnie  objęła  Organizacja Odzysku KOBA, odpowiadająca za przetworzenie zebranych podczas akcji odpadów zgodnie ze standardami środowiskowymi. 

Tegoroczna akcja ekologiczna „Kto nie przyniesie –odpada” odbędzie się w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Częstochowie, Włocławku, Gorzowie Wielkopolskim, Tarnowie, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie i Gliwicach. 

Do kontenerów ustawionych na parkingach sklepów Tesco będzie można wrzucić nie tylko opakowania szklane, ale też plastikowe butelki PET i puszki po napojach. Uczestnicy EkoAkcji zostaną obdarowani symboliczną nagrodą. Organizatorzy zapewnili na czas sobotniej akcji 15 tysięcy wiosennych sadzonek oraz 375 tysięcy zielonych punktów Clubcard.

Klienci, którzy w sobotę, 18 maja przyniosą 10 dowolnych opakowań po napojach, otrzymają w zamian wiosenną sadzonkę lub 100 zielonych punktów Clubcard, zbieranych w ramach programu lojalnościowego Tesco. Na miejscu akcji, zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje, jak poprawnie i z korzyścią dla środowiska segregować opakowania. Uzyskają też poradę, jak się przygotować do zmian w zakresie wywozu odpadów z ich domów, które zaczną obowiązywać już 1 lipca br. Klienci, którzy tego dnia odwiedzą stanowisko dedykowane społecznej akcji, będą mogli również samodzielnie skorzystać ze zgniatarek, by zmniejszyć objętość odpadów wrzucanych do kontenera.

„W Polsce nadal niewiele zużytych opakowań zostaje poddane recyklingowi. Posegregowane przez konsumentów mogłyby zostać ponownie przetworzone- poddane recyklingowi lub odzyskowi. Z butelki PET może powstać nowa butelka czy szereg innych rzeczy użytkowych, np.  z około 35 butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru. Brak świadomości ekologicznej i skłonności do segregowania to jedna z podstawowych barier sprawnego funkcjonowania systemu recyklingu i odzysku i to staramy się zmienić. Zachęcamy naszych konsumentów do segregacji opakowań, bo w ten sposób razem chronimy środowisko naturalne, a my dodatkowo mamy materiał do ponownego wykorzystania przy produkcji butelek” – mówi Iwona Jacaszek, Dyrektor                    ds. Korporacyjnych w Coca-Cola HBC Polska.

 

„Od lat promujemy postawę proekologiczną wśród naszych konsumentów, zachęcając do segregacji opakowań oraz odnoszenia butelek zwrotnych. Przykładem tych działań jest cykliczna akcja ‘Kto nie przyniesie – odpada’. Wspólnie apelując o troskę o środowisko, podnosimy świadomość wśród klientów, iż niewielka zmiana nawyków w codziennym życiu ma dobroczynny wpływ na nasze otoczenie. Na właściwej segregacji opakowań zyskujemy wszyscy – środowisko, konsumenci, producenci i przyszłe pokolenia” - mówi Jagoda Jastrzębska, Kierownik ds. Rozwoju Odpowiedzialnego Biznesu w Carlsberg Polska.

 

„W najbliższą sobotę zapraszamy do sklepów Tesco, w 14 miastach, gdzie oprócz wymiany opakowań na nagrody klienci będą mogli dowiedzieć się więcej o istocie segregacji odpadów. Tesco, oprócz inwestowania w nowoczesne technologie ekologiczne, dużą wagę przykłada do ułatwiania Polakom bycia ‘eko’. Od lat umożliwiamy oddawanie szkła i makulatury do pojemników na parkingach, w każdym ze sklepów  zachęcamy do korzystania z  Eko-Punktów, czyli pojemników na zużyte baterie, tonery i drobne elektrośmieci. Nagradzamy również klientów za zakupy produktów ekologicznych, oferując im dodatkowe- zielone punkty w programie Clubcard” – mówi Łukasz Kędzior, koordynujący akcję z ramienia Tesco Polska. 

 

Akcja "Kto nie przyniesie – odpada" jest komunikowana na plakatach i ulotkach - dostępnych w sklepach Tesco objętych akcją, spotem promocyjnym oraz na stronach internetowych organizatorów akcji: www.carlsbergpolska.plwww.coca-colahellenic.pl, www.tesco.pl.

Na stronach internetowych organizatorów jest również dostępny regulamin akcji.

Inicjatywą ekologiczną zostały objęte poniższe sklepy Tesco w Polsce:

Kraków – ul. Kapelanka 54

Warszawa – al. KEN 14 

Warszawa –  ul. Fieldorfa 41

Łódź – Bałuty, ul. Pojezierska 93

Wrocław – ul. Długa 37/47

Poznań – ul. Mrągowska 4

Włocławek – ul. Kruszyńska 17/27

Szczecin – ul. Milczańska 31F 

Tarnów – Galeria Gemini, ul. Nowodąbrowska 127

Lublin – ul. Orkana 4

Olsztyn – ul. Pstrowskiego 16

Gorzów Wielkopolski – ul. Słowiańska 70

Gdańsk – Chełm, ul. Cienista 30

Częstochowa – ul. Drogowców 43

Gliwice – ul. Łabędzka 26

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji !