Podsumowanie akcji - KTO NIE PRZYNIESIE - ODPADA!

 

 

 

 

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej KTO NIE PRZYNIESIE - ODPADA!

Podsumowanie wspólnej akcji zbiórki opakowań firm TESCO, Carlsberg Polska i Coca-Cola HBC Polska  

W 14 miastach Polski odbyła się czwarta już edycja ekologicznej akcji zbiórki opakowań, organizowanej w ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia. Miejsca zbiórek opakowań odwiedziło ponad 20 tysięcy osób, które dostarczyły w sumie 22 tony opakowań  szklanych i plastikowych oraz puszek. W zamian za przyniesione zużyte opakowania po napojach, klientom wydanych zostało w sumie ponad 14 tysięcy sadzonek iglaków oraz 270 000 zielonych punktów ClubCard. Intencją EKOakcji zorganizowanej przez Carlsberg Polska, Coca-Cola HBC Polska i Tesco Polska było zachęcanie Polaków do segregacji opakowań i zwrócenie uwagi na nowe zasady wywozu odpadów, które nastąpią 1 lipca br. Organizacja Odzysku KOBA zadbała o proekologiczne przetworzenie zebranych podczas akcji odpadów.

Uczestnicy ekologicznej akcji "Kto nie przyniesie – odpada", przynosząc 10 dowolnych opakowań po napojach, otrzymywali w zamian wiosenną sadzonkę iglaka lub 100 zielonych punktów Clubcard. W 14 miastach Polski, klienci przynosili opakowania szklane,  plastikowe butelki PET i puszki po napojach, które segregowali na miejscu akcji. Chętni mogli również samodzielnie skorzystać ze zgniatarek, by zmniejszyć objętość odpadów plastikowych i aluminiowych, które docelowo trafiały do odpowiedniego kontenera. Ponadto, uczestnicy tej społecznej inicjatywy otrzymywali materiały zawierające porady, co warto uczynić przed 1 lipca br., by się przygotować do nowych zasad odbioru odpadów.

Tegoroczna zbiórka odbyła się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Częstochowie, Tarnowie, Włocławku, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie i Gliwicach.

Segregowanie odpadów to najlepszy sposób na dbanie o środowisko naturalne, bo zmniejsza się ilości trafiające na wysypiska śmieci.  Ma to jednocześnie sens finansowy dla każdego, bo segregacja to mniejsze opłaty za wywóz śmieci z naszych domów.  Nasza akcja miała dwa cele: zachęcenie do segregacji i uświadomienie konsumentom korzyści z tego wynikających. Warto, aby Polacy pamiętali, że opakowanie, które właśnie wyrzucają może być cennym źródłem surowców lub stać się śmieciem zalegającym wysypiska. To zależy wyłącznie od każdego z nas. Dodatkowo zachęcaliśmy konsumentów do zgniatania pustych butelek PET oraz puszek po napojach. Dzięki temu każdy może przyczynić się do zredukowania aż o 2/3  emisji CO2 powstałej podczas transportu pustych opakowań do zakładów recyklingu. To naprawdę żaden wysiłek, a wielka korzyść z punktu widzenia czystości środowiska naturalnego. Duża popularność, jaką cieszyła się sobotnia akcja pokazuje, że warto promować tą ideę, a segregacja odpadów spotyka się z roku na rok z coraz większym zainteresowaniem i zrozumieniem Polaków – przekonuje Iwona Jacaszek, Dyrektor ds. Korporacyjnych w Coca-Cola HBC Polska.

 

Odzew społeczny, z jakim się spotkaliśmy podczas akcji i komentarze jej uczestników potwierdzają słuszność organizowania tego rodzaju inicjatyw, które pomagają w budowaniu świadomości ekologicznej Polaków. Jako odpowiedzialny producent napojów w opakowaniach uważamy, iż edukowanie i zachęcanie do segregacji opakowań może znacząco zmniejszyć ilość cennych surowców wtórnych na wysypiskach śmieci, co ma niewątpliwie pozytywny wpływ na nasze środowisko – podkreśla Jagoda Jastrzębska, Kierownik ds. Rozwoju Odpowiedzialnego Biznesu w Carlsberg Polska.

 

W ostatni weekend punkty zbiórki na parkingach Tesco w 14 miastach odwiedziło ponad 20 tysięcy osób, co potwierdza, że temat segregacji opakowań jest ważny dla naszych klientów. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej wspólnej, czwartej edycji EKOakcji – mówi Łukasz Kędzior, organizator akcji z ramienia TESCO Polska.

 

Szczegółowe dane dotyczące zebranych odpadów w podziale na miasta:

 

 

zebrane ilości [kg]

adres

szkło

tworzywa

aluminium

1. Kraków- Kapelanka  

1260

220

10

2. Warszawa- al. KEN       

2600

450

10

3. Warszawa- Gocław   

2800

1800

0

4. Łódź- Bałuty

1160

140

0

5. Wrocław – ul. Długa     

1660

378

42

6. Poznań - ul. Mrągowska  

936

310

0

7. Włocławek – ul. Kruszyńska      

1440

240

24

8. Szczecin - ul. Milczańska

1200

200

100

9. Tarnów (Galeria Gemini)     

440

200

0

10. Lublin- ul. Orkana    

1020

150

50

11. Olsztyn- ul. Pstrowskiego     

140

25,5

14,5

12. Gorzów Wielkopolski - ul. Słowiańska   

160

700

0

13. Gdańsk- Chełm, ul. Cienista

300

250

0

14. Częstochowa - ul. Drogowców    

520

310

25

15. Gliwice- ul. Łabędzka     

200

480

30

 

15836

5853,5

305,5

  

Wszystkim uczestnikom i organizatorom

Dziękujemy!