Kto nie przyniesie - odpada, akcja w Tesco, 12.05.2012 - podsumowanie akcji

20 tysięcy osób wzięło udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej KTO NIE PRZYNIESIE - ODPADA!

Podsumowanie wspólnej akcji zbiórki opakowań firm TESCO, Carlsberg Polska i Coca-Cola HBC Polska

W ubiegłą sobotę – 12 maja br., w 15 miastach Polski odbyła się trzecia edycja ekologicznej akcji, czyli dorocznej zbiórki opakowań. W akcji wzięło aktywny udział 20 tysięcy osób, które na miejsca zbiórek dostarczyły 20 ton butelek szklanych i plastikowych oraz puszek. W zamian za przyniesione zużyte opakowania po napojach, klientom wydanych zostało w sumie 15 tysięcy sadzonek oraz 250 000 zielonych punktów ClubCard. EkoAkcję zorganizowały 3 firmy, dla których istotnym jest szerzenie idei recyklingu i segregacji opakowań wśród konsumentów: Tesco Polska, Carlsberg Polska i Coca-Cola HBC Polska. Merytoryczny patronat nad akcją tradycyjnie już objęła Organizacja Odzysku KOBA, odpowiadająca za profesjonalne przetworzenie zebranych podczas akcji odpadów.

Klienci, którzy 12 maja uczestniczyli w akcji "Kto nie przyniesie – odpada", przynosząc 10 dowolnych opakowań po napojach, otrzymywali w zamian wiosenną sadzonkę lub 100 zielonych punktów Clubcard. Po raz pierwszy w tym roku do kontenerów można było wrzucić nie tylko opakowania szklane, ale też plastikowe butelki PET i puszki po napojach. Na miejscu akcji, klienci mogli po raz pierwszy samodzielnie skorzystać ze zgniatarek, by zmniejszyć objętość odpadów plastikowych i aluminiowych, które docelowo trafiały do odpowiedniego kontenera.

Tegoroczna zbiórka odbyła się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Częstochowie, Bydgoszczy, Włocławku, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie i Gliwicach.

"Liczby mówią same za siebie- ponad 20 tysięcy osób pomimo niesprzyjającej pogody zdecydowało się odwiedzić w sobotę nasze stoiska przy sklepach Tesco w 15 miastach Polski. Cieszy nas fakt, że segregacja opakowań jest istotna dla naszych klientów, a prowadzone przez nas i naszych partnerów wspólne działania edukacyjne są skuteczne. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej, trzeciej edycji EkoAkcji."– mówi Łukasz Kędzior, organizator akcji z ramienia TESCO Polska.

"Cieszy nas tak duży odzew w ramach organizowanej już po raz trzeci edukacyjnej akcji. Wierzymy, że tego rodzaju działania pomagają w budowaniu świadomości ekologicznej konsumentów. Naszą wspólną intencją jest promowanie odpowiedzialnych postaw wobec środowiska poprzez apelowanie o segregację opakowań na co dzień w swoich domach oraz informowanie konsumentów, co należy czynić z opakowaniami bezzwrotnymi po wypiciu napojów" – mówi Jagoda Jastrzębska, Kierownik ds. Odpowiedzialnego Rozwoju w Carlsberg Polska.

"Akcja pokazała zróżnicowanie świadomości i zaangażowania ekologicznego Polaków. Utwierdziła nas w przekonaniu, iż konieczne są dwa elementy, aby odpad opakowaniowy stał się z powrotem butelką lub puszką. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do selektywnej zbiórki odpadów w połączeniu z edukacją prowadzoną na szeroką skalę może znacząco zmniejszyć ilość cennych surowców wtórnych na wysypiskach śmieci. Odpowiednio poinformowani Polacy są otwarci na segregację, jeśli mają miejsce, gdzie mogą wrzucić zużyte opakowania. Dlatego też zamierzamy kontynuować nasze działania edukacyjne, między innymi prowadząc wspólnie z partnerami akcję „Kto nie przyniesie-odpada!” – mówi Iwona Jacaszek, Dyrektor ds. Korporacyjnych w Coca-Cola HBC Polska.

Akcją ekologiczną były objęte poniższe sklepy Tesco, w 15 miastach Polski:

Kraków – ul. Kapelanka 54
Warszawa – al. KEN 14 i
Warszawa – ul. Fieldorfa 41
Gliwice - ul. Łabędzka 26
Rzeszów – ul. Powst. Warszawy 13
Lublin – ul. Orkana 4
Olsztyn – ul. Pstrowskiego 16
Szczecin – ul. Milczyńska 31F
Gorzów Wielkopolski – ul. Słowiańska 70
Włocławek – Kruszyńska 17/27
Gdańsk - Chełm, ul. Cienista 30
Poznań – ul. Serbska 7
Częstochowa – ul. Drogowców 43
Wrocław – ul. Długa 37/47
Bydgoszcz – ul. Toruńska 101
Łódź – Bałuty, ul. Pojezierska 93