Sukces akcji ekologicznej "Daj śmieciom kosza"

Ponad 6 ton opakowań wysprzątali uczestnicy Festiwalu Przystanek Woodstock w ramach akcji "Daj śmieciom kosza"

4. sierpnia zakończył się XVIII Przystanek Woodstock. Firma Carlsberg Polska już po raz drugi zorganizowała podczas festiwalu ekologiczną akcję edukacyjną pod nazwą "Bądź FAIR wobec środowiska. Daj śmieciom kosza". Woodstockowicze przez 3 dni wysprzątali 6, 6 tony kubków i puszek po wypitym piwie, czyli o ponad tonę więcej niż w roku ubiegłym. Ekostrefę w trakcie festiwalu odwiedziło ok. 60 000 fanów ekologii. Rekordziści dostarczyli do punktów zbiórki nawet 5 500 sztuk opakowań. Partnerem akcji była, podobnie jak w ubiegłym roku, Organizacja Odzysku KOBA.

Celem akcji „Bądź FAIR wobec środowiska. Daj śmieciom kosza” prowadzonej przez Carlsberga na terenie festiwalu Woodstock było apelowanie o nieśmiecenie oraz zachęcanie do segregacji odpadów i promocja recyklingu. Działania podejmowane w ramach akcji miały przekonać uczestników największej imprezy muzycznej w Europie, że opakowanie po piwie nie jest odpadem, a cennym surowcem, który może zostać powtórnie wykorzystany.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym, za zebrane i przyniesione do specjalnie utworzonej EKOstrefy puszki i kubki po wypitym piwie, można było otrzymać ekogadżety, takie jak: długopisy ze skrobii kukurydzianej, latarki na baterie słoneczne, peleryny przeciwdeszczowe oraz plecaki wykonane z przetworzonych butelek PET. Zainteresowanie akcją było ogromne. EKOstrefa była codziennie oblegana przez uczestników Przystanku Woodstock, przynoszących „naręcza” kubków i puszek wysprzątanych z terenu festiwalu. Przez trzy dni festiwalu EKOstrefę odwiedziło około 60 000 woodstockowiczów. Uczestnicy Festiwalu wysprzątali w ramach tej akcji 6,6 tony opakowań po złocistym trunku, o ponad tonę więcej niż w ubiegłym roku. Rekordowe dwa wyniki zanotowane przez wolontariuszy Carlsberga, przyjmujących opakowania w EKOstrefie, to aż 5 500 zebranych w ciągu jednego dnia kubków i puszek po wypitym piwie, które dostarczył pięcioosobowy zespół i 2 500 sztuk opakowań dostarczonych przez jedną osobę. Przetworzeniem kubków zajęła się lokalna firma recyklingowa, puszki z kolei zostały przekazane do recyklingu złomu aluminiowego.

„Tak ogromne przedsięwzięcie jak Przystanek Woodstock, który co roku przyciąga kilkaset tysięcy fanów muzyki z Polski i zagranicy, jest dla nas doskonałą okazją, aby prowadzić edukację ekologiczną. Duże zainteresowanie EKOstrefą i aktywnościami w jej obrębie świadczy o coraz większej świadomości ekologicznej wśród Polaków. Cieszy nas, że akcja z roku na rok angażuje coraz więcej uczestników Woodstocku. Tegoroczny rezultat zbiórki opakowań to dowód na to, że akcja została przez uczestników imprezy doskonale przyjęta i dziś stanowi już integralną część festiwalu Woodstock” – mówi Jagoda Jastrzębska, Kierownik ds. Rozwoju Odpowiedzialnego Biznesu w Carlsberg Polska.

WOLONTARIAT PRACOWNICZY

W ramach drugiej edycji programu „Pomóż nam pomagać” i promowania idei wolontariatu w Carlsberg Polska, 40 chętnych osób z firmy pracowało na Przystanku Woodstock. Wolontariusze zostali oddelegowani przede wszystkim do prac w EKOstrefie, ale pomagali także przy organizacji wydarzeń w strefie sportowej Carlsberga oraz strefie aktywności muzycznych. Ponadto, pracownicy firmy wręczali uczestnikom festiwalu opaski promujące odpowiedzialną konsumpcję alkoholu.

Wolontariusze Carlsberga rozdali także na terenie festiwalu kilkadziesiąt tysięcy ulotek informujących o ekologicznej akcji, apelując tym samym o nieśmiecenie nie tylko podczas festiwalu, ale na co dzień.

„Woodstockowicze z entuzjazmem przyjęli akcję „Daj śmieciom kosza” i naszą obecność. Wielokrotnie mieliśmy okazję rozmawiać z osobami, które z różnych stron festiwalu znosiły do EKOstrefy tysiące kubków, ułożonych jeden w drugi. To wielka radość i satysfakcja, że jako pracownicy Carlsberga, wspólnie z uczestnikami festiwalu, możemy zrobić coś dobrego dla środowiska i dla organizacji pożytku publicznego” - powiedział wolontariusz Grzegorz Krakowski, Regionalny Menedżer Sprzedaży.

Środki wypracowane przez wolontariuszy, tj. 18 000 złotych, zasilą konto wybranej organizacji pożytku publicznego. W tym roku wolontariusze Carlsberg Polska po raz kolejny zdecydowali o przekazaniu ich na rzecz Fundacji WOŚP. Podobnie, na konto WOŚP trafią pieniądze uzyskane z tytułu przekazanych do skupu puszek, zebranych w trakcie akcji "Daj śmieciom kosza".

Partnerem merytorycznym akcji jest Organizacja Odzysku, KOBA.

Działania związane z edukacją ekologiczną podczas Przystanku Woodstock to ważny element strategii społecznej odpowiedzialności biznesu Carlsberg Polska, która zakłada minimalizację wpływu działalności firmy na środowisko, w tym w szczególności w zakresie odzyskiwania i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Woodstock 2012