Sprzątanie Świata 14-16 wrzesień 2012

Sprzątanie Świata

Już w piątek, 14 września, Inauguracja akcji "Sprzątanie Świata" w Krakowie - Mały Rynek.

W imieniu Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie oraz partnerów wydarzenia - Fundacji Nasza Ziemia, Stowarzyszenia Siemacha, Przedszkola Kropelka, MPO, MPK oraz KOBA Organizacja Odzysku Opakowań SA serdecznie zapraszamy na inaugurację akcji "Sprzątanie Świata - Polska", która w tym roku odbędzie się w Krakowie!

Imprezę uroczyście otworzy Prezydent Miasta Krakowa oraz Prezes Fundacji Nasza Ziemia o godz. 10.00 w dniu 14 września na krakowskim Małym Rynku! Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy!

Mały Rynek - Kraków
14 września - godz. 10.00 - 18.00

  • Animacje i konkursy dla dzieci
  • Prezentacje i spektakle ekologiczne
  • Prezentacja filmu "Gdzie znikają śmieci?"
  • Pokazy mody ekologicznej
  • Rozstrzygnięcie konkursu "Góra śmieci, Ziemię szpeci"
  • Zbiórka starych telefonów komórkowych
  • Informacje o nowym systemie odbioru odpadów
  • Zestawy higieniczne do sprzątania po psach
  • Koncerty

Przybywając na imprezę nie zapomnijcie starego telefonu komórkowego!
Z pozyskanych ze sprzedaży telefonów funduszy  Dom Dziecka im. Jana Brzechwy przy Al. Pod Kopcem 10 w Krakowie zostanie wyposażony w sprzęt AGD, który pozwoli na poprawę efektywności energetycznej w ośrodku.

Jak co rok zapraszamy do sprzątania swoich okolic! (tel. 12 616 86 38, faks 12 616 86 39). Materiały pomocnicze tj. rękawice, worki foliowe oraz kalendarzyki, stanowiące bilet bezpłatnego przejazdu w trakcie trwania akcji (zgodnie z Uchwałą RMK L/670/12) są do odebrania w Radach Dzielnic oraz punktach informacyjnych Ekocentrum (budynek MOWIS, os. Centrum C10, pok. 2, zejście podziemne przy Pl. Boh. Getta, zejście podziemne do przystanku szybkiego tramwaju Politechnika) od dnia 10.09.2012 r. Materiały będzie można otrzymać także w siedzibie ZIKiT przy ul. Za Torem 22 (14 września - w godz. 7.30 - 19.00, 15 września - w godz. 7.00 - 17.00, 16 września w godz. 8.00 - 12.00) oraz w dniu 14 września podczas imprezy na Małym Rynku.

15 września (sobota) Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprasza na Dzień Otwarty w obiektach gospodarki odpadami! Zwiedzić będzie można nowoczesne instalacje przy ulicy Krzemienieckiej 40 oraz przy ulicy Nowohuckiej 1, a także Nowohuckiej 1d. Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 9.00. 11.00 13.00,  w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Zobacz szczegóły zwiedzania oraz opis obiektów.

Organizatorzy: ZIKiT (działanie w ramach kampanii edukacyjnej Ekocentrum)
Partnerzy: Fundacja Nasza Ziemia, Stowarzyszenie Siemacha, Przedszkole Kropelka, MPK, MPO, KOBA Organizacja Odzysku Opakowań SA
Dofinansowanie: WFOŚiGW

Program imprezy - Inauguracja akcji "Sprzątanie Świata - Polska" 2012 w Krakowie

Uroczysta inauguracja akcji "Sprzątanie Świata", odbędzie się 14 września 2012 r. na płycie Małego Rynku w godz. 10.00 – 18.00.

Imprezę uroczyście rozpocznie Prezydent Miasta Krakowa wraz z Prezes Fundacji Nasza Ziemia - panią Mirą Stanisławską - Meysztowicz. Wspólnie powitają grupę przedszkolaków, które po przemarszu przez Rynek Główny, dotrą pod scenę na Małym Rynku. Podczas korowodu dzieci, na czele których szedł będzie strażnik porządku w Krakowie - Ślimak Tosiek, będą zwracały na siebie uwagę, "grając na instrumentach" wykonanych z surowców wtórnych. W ten sposób zapraszać będą przechodniów na ekologiczną imprezę.

Podczas licznych konkursów dla wszystkich obecnych promowana będzie wiedza dotycząca odzysku i recyklingu odpadów oraz sprawdzane praktyczne umiejętności segregowania odpadów. m.in. w konkurencji "segregowanie odpadów na czas" cennych materiałów do recyklingu dostarczy KOBA Organizacja Odzysku Opakowań SA.

Na scenie odbędzie się m.in. rozstrzygnięcie konkursu organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Siemacha” pt. "Góra śmieci, Ziemię szpeci" oraz wręczenie nagród laureatom. Konkurs trwał do końca sierpnia br. i był skierowany do  dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Polegał na przygotowaniu pracy plastycznej lub fotograficznej o tematyce ekologicznej ze szczególnym naciskiem na segregację odpadów i dbanie o czystość wokół nas.

Podczas imprezy młodsze dzieci obejrzą spektakl tematyczny nawiązujący do ekologii i natury, natomiast starsi uczestnicy będą mieli okazję posłuchać muzyki lokalnych zespołów oraz zespołu członków Stowarzyszenia „Siemacha”. Odbędzie się także pokaz mody ekologicznej młodych krakowskich projektantów (uczniów i absolwentów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru) w wykonaniu modelek.

Przy stanowisku multimedialnym najmłodsi uczestnicy imprezy będą mieli okazję obejrzeć film edukacyjny, zatytułowany "Gdzie znikają śmieci".  Film  w reżyserii Mirosława Starczewskiego, powstał przy współpracy MPO Sp. z o. o w Krakowie z Wytwórnią Filmów Dydaktycznych Vivere.
Film jest skierowany do przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Został zrealizowany w związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jako element edukacji najmłodszych i trafił już do wielu placówek oświatowych w całej Polsce. Film jest własnością Wytwórni Filmów Dydaktycznych Vivere i stanowi jej ofertę dla instytucji oraz osób fizycznych. Szczegóły dotyczące produktu filmowego na stronie www.filmoteka.edu.pl
Dodajmy, że MPO udostępniło na potrzeby realizacji materiału filmowego obiekty gospodarki odpadami, specjalistyczny sprzęt oraz pracowników. Film zawiera rzeczywisty obraz drogi odpadów, odbieranych od mieszkańców Krakowa, a następnie ich zagospodarowania w nowoczesnych instalacjach. W filmie można również prześledzić drogę segregowanych odpadów, odbieranych przez MPO między innymi w gminnym systemie kolorowych dzwonów. Dzieci dowiedzą się także, jaka jest dalsza droga segregowanych odpadów: papieru, szkła, plastiku czy metalu, gdyż częścią filmu jest wizyta w fabryce papieru i tektury, zakładach przetwórstwa tworzyw sztucznych, hucie szkła, czy też odlewni żeliwa. Śmieciowe krokodyle, detektywi szukający śmieci, wielkie czyściochy i mewy - to tylko niektórzy bohaterowie wyjaśniający, gdzie znikają śmieci, "które wytwarzają wszyscy, nawet małe dzieci".

Przez cały czas trwania imprezy jej uczestnicy będą mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w czterech namiotach. W jednym z nich na dzieci czekać będą profesjonalni animatorzy, którzy zaproponują im gry i zabawy tematyczne, m.in. budowę ekologicznego miasta z kartonu,  malowanie ekologicznych kolorowanek, Eko-plener malarski (aktywności zostaną przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Siemacha oraz Przedszkolem Kropelka). Fani bohatera kolorowanek oraz spotów edukacyjnych - Ślimaka Tośka będą sobie mogli zrobić z nim zdjęcie.

W kolejnym namiocie swoje stanowisko będzie miała Fundacja Nasza Ziemia, która zapewni wiele atrakcyjnych aktywności: konkursów ekologicznych, dostępny będzie kalkulator pozwalający na obliczenie emisji CO2, magnetyczne tablice edukacyjne itp. Zaproszą mieszkańców Krakowa do udziału w plenerowej grze "Przyjaciel Ziemi" (quiz w postaci wielkoformatowej gry edukacyjnej).
Przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia będą prowadzili także zbiórkę starych, niepotrzebnych telefonów komórkowych. Działanie to wpisuje się w realizowany przez Fundację program „Zielona Stopa Filantropa”, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej urządzeń AGD poprzez ich wymianę w placówkach zajmujących się opieką nad dziećmi (rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe). Za środki finansowe uzyskane ze zbiórki telefonów komórkowych podczas imprezy Dom Dziecka im. Jana Brzechwy przy Al. Pod Kopcem 10 w Krakowie zostanie wyposażony w sprzęt AGD, który pozwoli na poprawę efektywności energetycznej w ośrodku. Osobom, które oddadzą telefony Fundacja Nasza Ziemia zapewni drobne upominki.

Tematyka prezentowana w dwóch pozostałych namiotach skierowana jest do dorosłych.
W jednym z nich przedstawiane będą najnowsze proekologiczne osiągnięcia nauki, zarówno od strony czysto naukowej, jak i od strony praktycznej: prezentacja produktów ekologicznych codziennego użytku.

W ostatnim namiocie przygotowane zostanie stanowisko, przy którym mieszkańcy będą mogli zdobyć informacje nt. nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który zacznie funkcjonować w Krakowie od lipca 2013 roku.

W trakcie imprezy będzie się można zapoznać z tematyką wystawy dotyczącej czystości i gospodarowania odpadami w mieście (Wystawa powstała w ramach zrealizowanego przez ZIKiT projektu "Czysty Kraków - Lepsze  Życie", dofinansowanego ze środków EOG). W ramach ekspozycji m.in. makieta funkcjonującej już od ponad roku Lamusowni (przy ul. Nowohuckiej 1d).

Podczas eventu zwrócimy uwagę na problem sprzątania psich nieczystości. Tym razem każdy z nas będzie miał możliwość zorganizować mini happening przed oknami własnego bloku, wbijając
w trawnik otrzymaną na imprezie tabliczkę "Stop oKUPAcji Krakowa!". Rozdanych zostanie sto tabliczek! A właścicielom psów rozdamy zestawy higieniczne do sprzątania psich nieczystości.

Serdecznie zapraszamy!