16-22 wrzesień Tydzień Zrównoważonego Transportu<br>22 września Dzień bez Samochodu

16-22 wrzesień Tydzień Zrównoważonego Transportu<br>22 września Dzień bez Samochodu

Kampania Europejski Dzień bez Samochodu (po raz 13 w Krakowie) oraz Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (po raz 11 w Krakowie) jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.

Inicjatywa ma charakter ogólnoeuropejski. W wielu aglomeracjach ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego ogólnym celem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla  środowiska form transportu.
Hasło tegorocznej kampanii brzmi: "Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!’’. Wzorem lat ubiegłych, obchody kampanii odbędą się w dniach 16-22 września. Uczestnicząc w kampanii, Kraków znajdzie się w gronie tysięcy europejskich miast, które w tym tygodniu jednoczą się w działaniach na rzecz ochrony środowiska i polepszenia jakości życia w mieście. W tym roku do kampanii przystąpiły już 722 miasta, nie tylko europejskie. Z Polski swój akces udziału zgłosiło 79 miast.

Harmonogram akcji [pdf]