Sprawozdanie z akcji "Sprzątanie Świata" - 24.09.2012 Kraków

W ramach akcji Sprzątanie Świata  KOBA Organizacja Odzysku Opakowań SA zaprosiła dzieci ze szkół podstawowych do zakładu skupu i przerobu aluminium PAPC S.A. w Krakowie , gdzie odbyły się praktyczne lekcje ekologii.

Wycieczki z dwóch szkół pojawiły się 24 września, ponad 40 osób.  Byli to wybrani uczniowie z II klas ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Żmiącej uczniowie V-VI klas z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieniu, którzy wygrali zorganizowany wcześniej w tych szkołach konkurs i zebrały największą ilość puszek.
Zebrane puszki dzieci przywiozły ze sobą i mogły je osobiście poddać procesowi obróbki.

W trakcie zwiedzania wszystkie dzieci zapoznały się z ciekawymi faktami na temat zastosowania oraz recyklingu aluminium, informacjami dotyczącym technologii odzysku opakowań aluminiowych oraz mogły same obserwować etapy przygotowania puszek do powtórnego przetworzenia.

Kierownik Zakładu przybliżył dzieciom proces oczyszczania oraz "wędrówkę" odpadów z ich domów do ponownego przetopienia w hucie aluminium.  Dzieci poznały poszczególne procesy technologiczne niezbędne przed wysyłką puszek do huty, a mianowicie:  wstępne oczyszczanie puszek na sicie z piasku i resztek napojów, separację elekromagnetyczną puszek aluminiowych od stalowych, prasownie puszek w kostki oraz ich skanowanie w celu stwierdzenia czystości.

Pomimo zakończenia Akcji Sprzątania Świata do Zakładu nadal przychodzą wycieczki szkolne, dla których zwiedzanie Zakładu jest najlepszą lekcją ekologii.