III Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy 28-29.04.2012 r.

ZAPROSZENIE NA WIOSENNE SPRZĄTANIE RUDY

Sprzątanie rzeki Rudy

Organizatorzy akcji "Aktywni miłośnicy rzeki Rudy" już po raz trzeci serdecznie zapraszają do przyłączenia się do społecznej akcji "III Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy", które odbędzie się w dniach 28-29.04.2012.

Jak co roku, sprzątanie odbywa się w ramach obchodów Dnia Ziemi ale po raz pierwszy przedsięwzięcie jest częścią ogólnopolskiej kampanii "NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH." Partnerami kampanii są: Minister Środowiska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewodowie, WOPR, PZKaj, PZW, oraz ponad 200 firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu pływającego.

Kampania społeczna „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH" ma na celu mobilizację poparcia dla idei zachowania czystości polskich rzek i wywołanie zmian społecznie pożądanych - ograniczenie wyrzucania śmieci do rzeki. Zainteresowanie kampanią społeczną jest próbą wspólnego rozwiązania problemu zanieczyszczenia polskich rzek. Obrazuje solidarność międzyludzką we wspieraniu przyrodniczych inicjatyw. "NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH" to także lekcja odpowiedzialności, aktywnego i świadomego uczestnictwa w pomocy potrzebującym rzekom.

Sprzątanie rzeki Rudy po raz pierwszy odbyło się w 2010 roku, zainteresowanie i wrażliwość środowiska wodniackiego bardzo nas zaskoczyły. W pierwszej akcji wzięło udział około 120 osób. W roku następnym 2011 - 180 uczestników. Trzecia edycja tuż przed nami.

Zachęcamy Państwa do wsparcia naszej inicjatywy w roku 2012. Przyjmiemy każdą oferowaną pomoc. Nie ukrywamy, że najbardziej zależy nam na wsparciu finansowym aby można było zapewnić uczestnikom gorący posiłek, napoje, zorganizować logistykę, nocleg na polu biwakowym oraz sfinansować koszty przejazdu zespołom grającym na finale naszej Akcji. Nie prosimy o wiele, każda przekazana kwota jest dla nas cenna i należycie wykorzystana.

Z wodniackim pozdrowieniem,
AKTYWNI MIŁOŚNICY RZEKI RUDY
POLSKA POŁUDNIOWA


PLAN AKCJI:

28.04.2012 I dzień spływu

10.00 - zbiórka STODOŁY (mostek przy restauracji Kobyłka) podział sprzętu kajakowego, worków na śmieci
11.00 - uroczyste rozpoczęcie akcji - otwieranie rzeki Rudy
14.00 - dopłynięcie do Rud - Park Cystersów
14.00 - 15.00 - Transport uczestników na biwak do Stodół ośrodek "Pod Żaglami"
15.30 - poczęstunek z kuchni polowej
16.00 - gry i zabawy konkursowe
18.00 - KONCERT GWIAZDY WIECZORU zespoli "Chwila Nieuwagi" oraz "Egonalter"
22.00 - Wspólna biesiada przy ognisku z kiełbaskami (gitary wręcz koniecznie potrzebne)

29.04.2012 II dzień spływu

9.00 - śniadanie we własnym zakresie
10.00 - transport uczestników do Rud na start II etapu sprzątania
10.30 - start II etapu sprzątania (Rudy - Ruda Kozielska (następny most za Rudą Kozielską)
11.00 - zwiedzanie Kompleksu Cysterskiego wraz z przewodnikiem
13.00 - zakończenie, transport uczestników na biwak do Rud

Symboliczna opłata za udział w akcji wynosi 20,00 PLN i zawiera: sprzęt kajakowy K1 i K2, transport uczestników, poczęstunek (kiełbaski oraz żurek gotowany w wojskowej kuchni polowej, woda podczas spływu, 0,5 litra piwa lub napój, dostęp do sanitariatów, biwak. (brak natrysków)

Prosimy o rezerwację sprzętu kajakowego - ilość ograniczona. Możliwość wypożyczenia sprzętu biwakowego - namioty, karimaty. Zapraszamy również uczestników z własnym sprzętem pływającym.

O całej akcji zostały powiadomione media: Magazyn kajakowy "Wiosło", "Nowiny", "Dziennik Zachodni", "Caffe Rybnik", Nowiny.pl, TVS, TVT, Radio Vanessa , Radio 90FM,

Patronat ekologiczny nad akcją objęła:
KOBA ORGANIZACJA ODZYSKU OPAKOWAŃ S.A.

KOBA